Barnesville Schools

Home of the Shamrocks

Staff Directory

Name/Title
Email, Website, Office Phone
Abbott, Clinton
Elementary Principal
Ackerman, Brenda
Bus Driver/Cook
Acton, Mindy
3rd Grade Teacher
Allen, Blake
Lang Arts Teacher
Allen, Bryce
Science Teacher
Anderson, Danielle
7th Grade Internvention Specialist
Baum, Keith
Culinary Arts Teacher
Beeson, Melanie
6th Grade Lang Arts/Social Studies Teacher
Bethel, Tosha
3rd Grade Teacher
Betts, Vickie
Bus Driver/Cook
Bickmeier, Chelsea
5th Grade Math Teacher
Blattler, John
Director of Transportation/Maintenance
Boger, Lauren
Algebra I, II Teacher
Brooks, Bridget
Preschool Intervention Specialist
Broomhall, Keith
Custodial
Brown, Jim
Custodial
Brown, Mandy
Special Education/Food Service Secretary
Burkhart, Adrienne
Library Aide
Campbell, Ashley
Aide
Carneal, Colin
Science Teacher
Carpenter, Barbara
Aide
Carpenter, Jamie
Math 7-8
Carpenter, Karen
Custodial
Carpenter, Melissa
ES Head Cook
Castello, Joyce
Aide
Clark, Karen
Aide
Cline, Lynn
Aide
Clouse, Lori
1st Grade Teacher
Cook, Mark
Directory of Athletics/Food Services
Crosier, Jill
Biology, Anatomy Teacher
Cruse, Misty
Aide
Daner, John
Music Teacher
Daniels, Jean
Science Teacher
Daugherty, Andrew
Technology Coordinator
Davidson, Alex
Voag Teacher
Diegmiller, Mary
Interpreter
Dodd, Melissa
Phys Ed Teacher
Dornon, Heather
3rd Grade Teacher
Dudzik, Danelle
7th Grade Science/Lang Arts Teacher
Duvall, Marisa
5th Grade Science
Eberhart, Heather
English Teacher
Eddy, Amanda
Aide
Elerick, Jennifer
Speech & Language Pathologist
Erwin, Julie
Principal
Evick, Paige
3rd Grade Teacher
Feldner, Julie
Preschool Teacher
Fisher, Angela
Preschool Teacher
Fisher, Steve
Math 5-6/PLTW Teacher
Flynn, Kay
Head Cook
Fuchs, John
Resource Officer
Fuchs, Micah
High School Principal
Gallagher, Jean
Gifted Education
Gallagher, Lacy
Middle School/Lang Arts Teacher
Gallagher, Lisa
Library K-12
Gereg, Colleen
1st Grade Teacher
Gibson, Art
Maintenance
Gibson, Sandy
Secretary
Gillman, Kelly
4th Grade Teacher
Grear, Alitza
Intervention Specialist
Greenwood, Lena
Aide
Hamilton, Joan
Aide
Hanlon, Kelley
Phys Ed Teacher
Hannahs, Angela
Superintendent/Curriculum Director/21st Century Programs
Hannahs, Leah
1st Grade Teacher
Hannahs, Mary
Bus Driver
Hilliard, Mark
Eco, Hist, SS, Dual Enrollment Teacher
Hissom, Matt
PLTW Teacher
Hoover, George
Groundskeeper
Hoover, Katie
Bus Driver
Hopkins, Becky
Aide
Johnson, Luke
Art Teacher
Johnson, Matt
8th Grade Intervention Specialist
Jones, Christie
Nurse
Jones, Liza
Math Teacher
Jordan, Jon
PLTW Teacher
Kearns, Nate
Spanish Teacher
Kernen, Clarissa
1st Grade Teacher
King, Lauren
5th Grade Language Arts
King, Matthew
Teasurer
Klatt, Vicki
School Psychologist
Leach, Denise
Lang Arts Teacher
Leach, Jessica
Art Teacher
Leek, Barb
Bus Driver/Cook
Lewis, Kim
2nd Grade Teacher
Lucas, Gay
Cook
Lucas, Lisa
EMIS Coordinator
Mccrate, Alisa
Intervention Specialist
McCrate, Sean
Intervention Specialist
Mcendree, Nikki
Phys Ed Teacher/Health
McLaughlin, Karen
Preschool Aide
McMillen, Melissa
Title I Teacher
Merritt, Mike
Custodian
Miller, Nancy
High School Secretary
Miller, Stephanie
4th Grade Teacher
Milliken, Greg
2nd Grade Teacher
Milliken, Janice
2nd Grade Teacher
Moorehead, Sonya
Assistant Treasurer
Murphy, Joann
7th Grade Lang Arts/Science Teacher
Nowak, Paula
Aide
Ogden, Francene
Director of Special Education
Pack, Angela
1st Grade Teacher
Pack, Chris
Eco, Hist, Civics Teacher
Pavell, Karmen
Intervention Specialist
Phillips, Mercy
Aide
Porter, Dennis
Part Time Computer/Network Technician
Porter, Tom
Counselor
Powell, Corey
Intervention Specialist
Powell, Jeremy
Social Studies Teacher
Powell, Nicole
Title I Teacher
Pritchard, Kayla
Kindergarten Teacher
Pryor, Todd
Bus Driver
Robinson, Jerry
Director of Utica Shale - Belmont
Rogers, Beth
HS Head Cook
Rogers, Dylan
4th Grade Teacher
Ryder, Shelly
Kindergarten Teacher
Saffell, Bernard
Custodian
Saffield, Nick
History Teacher
Samuel, Mary
Math/Geometry
Sapp, Charles
Custodian
Sells, Linda
Kindergarten Teacher
Seneff, Beth
Nurse
Shilling, Natasha
Guidance Counselor
Skinner, Leslie
Computer Applications/Dual Enrollment Business Pathways Teacher
Spiczenski, Lynn
Superintendents Secretary
Stafford, Murray
Chemistry/Physics Teacher
Stephen, Emily
Aide
Stephen, Jayson
Art Teacher
Stephen, Pat
Assistant Treasurer
Stephen, Stacey
4th Grade Teacher
Stephens, Alesa
6th Grade Language Arts
Stephens, Brittany
Reading and Math Intervention Teacher
Stewart, Crystal
Aide
Strawn, Jeanne
Aide
Swallie, Cynthia
Custodial
Swallie, Melissa
Bus Driver
Toohey, Fred
Custodial
Toriseva, Amber
2nd Grade Teacher
Treherne, Al
Intervention Specialist
VanFossen, Laura
2nd Grade Teacher
Velas, Heidi
Preschool Teacher
Warner, Brianna
Music Teacher
Weber, Jodie
5th Grade Intervention Specialist
Weiss, John
Bus Mechanic
Wilson, Brian
English Teacher
Winland, Kelsey
Kindergarten Teacher
Wise, Jennifer
ES Secretary
Wootton, Victoria
Intervention Specialist
Young, Margie
Full Time Art Sub

Barnesville Schools

210 West Church Street, Barnesville, OH 43713   |   P: 740.425.3615   |   F: 740.425.5000

© 2017. All Rights Reserved. School CMS Created by eSchoolView
Quick-Edit Login
  
Request Assistance From eSchoolView